NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
6951
Тонът на времето

Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип. Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори

| 04 Септември 2024, 11:27 ч.
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Снимка © DFA

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.

Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.

„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.

Сц

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.

Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Тази вечер стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в 19-ото издание на Нощта на изкуствата, която отново обедини културните институции в града в една запомняща се вечер, изпълнена с разнообразни събития и арт преживявания.

В рамките на мащабното културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за посетители, като предложиха богата програма от изложби, музикални концерти, литературни четения и астрономически лекции.

Една от акцентите на Нощта беше откриването на изложбата „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“, която е подредена в единствения по рода си Музей на религиите. Експозицията беше открита от директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев, началника на отдел  „Култура“ в местната администра

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби. Арт директори са филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорният дизайнер Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 творци от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.

„Работата ми винаги е била да намирам начин да разкажа дадена история в координатите, които са ми дадени. Универсалната концепция за пътешествието на живота ни провокира да създадем сценография, която въвлича публиката по начин, който не заглушава изложеното изкуство и в същото време придава релевантно звучене на впечатляващата архитектура на фондация „Чини“. Беше страхотно преживяване с много от великите вдъхновения, довели до нашите идеи – от Карло Скарпа до паметта и историята на Венеция като град на изкуството“, казва Лука Гуаданино.

Димитър Станков е избран да участва за втори път в биеналето. Тази година представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда.

Sake 2 e част от експозицията „Празнуване“ (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление. Най-хубавите съдове за хранене, потомствените сребърни прибори и специалната украса изразяват чувството на грижа и уважение при събиране с най-близките хора по радостни поводи – от юбилеи и годишнини до сватбени закуски и официални вечери. Залата представя над 130 артизани от Индия до Буркина Фасо, от Испания до Япония, от Италия до Южна Корея.

В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век  - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.

Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.

Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати

Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.

„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът. 

Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.

Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.

Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко

Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.

Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра. 

Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година. 

"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д

Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.

По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.

Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“

Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.

Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен. 

"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата. 

Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.

Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за

„За мен е изключителна чест да бъда избран да участвам отново в биеналето. Това е най-значимото събитие, на което съм бил до момента. Развълнуван съм, че получих признание лично от куратора Жан Бланшар, който сподели, че работата Sake 2 e не само красива, но и много ценна, защото предава приемствеността на занаята“, казва Димитър Станков.

Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са в изложбата „Сънища“ (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното  популяризиране и увлича все повече млади хора“, казва Людмил Йорданов.

Част от биеналето е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове. Яна Ценов е сред избраните 60 екскурзоводи. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба и дядо в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.

„Програмата за млади посланици на „Хомо фабер“ ми предлага шанс да създам много нови контакти, като се запозная с дизайнери, артизани и студенти от цял свят. Възхитена съм от многообразието на представените обекти и мащаба на събитието. Горда съм, че имам възможност да споделя с публика от цял свят традициите на българската занаятчийска култура. Важно е да не забравяме за занаятите, особено в сегашното дигитално време“, казва Яна Ценов

Един от посланиците в мрежата на „Хомо фабер“ е Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания. „С всяко следващо издание международният обхват на „Хомо фабер“ нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация „Микеланджело“ утвърждава „Хомо фабер“ като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините – не“, казва Пенчева. 

За първи път всеки артизан, участвал в биеналето, има шанс да спечели една от трите награди в размер на 10 000 евро, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 17:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
6951
Тонът на времето

Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“.Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов.

| 04 Септември 2024, 11:27 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Трима българи участват в биеналето „Хомо фабер“ във Венеция
Снимка © DFA

Трима българи са част от третото издание на биеналето за съвременно занаятчийско изкуство „Хомо фабер“. То продължава от 1 до 30 септември в пространствата на фондация „Джорджо Чини“ на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция, разказват от българския екип.

Сред подбраните произведения са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с историята на творбите и техните автори.

Кои са гъделчетата и кои са прахундерите? Какво става с нас, когато попаднем в света на едните, или в света на другите? Тези отговори дава новата българска куклена пиеса „Кой ме гъделичка“, която ще бъде поставена за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Георги Митев“ в Ямбол. Премиерата на спектакъла е на 7 ноември.

Пиесата на Румен Николов е под режисурата на Ева Кьосовска. В спектакъла се сблъскват два фантастични свята – този на гъделчетата, които ни карат да бъдем усмихнати, и света на прахундерите, които ни карат да бъдем мрънкащи, повдигна леко завесата Ева Кьосовска.

„Основното послание, което искаме да кажем на децата, разбира се и на техните родители, е че просто от нас зависи в какъв свят ще живеем. Дали хората около нас ще бъдат усмихнати, или хората около нас ще бъдат мрънкащи“, посочи още тя.

Сц

Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.

Събитието е на 20 ноември в зала „България“.

Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).

ТВОРБИТЕ

Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв

Андре Рийо ще представи ново шоу в „Арена 8888 София“ на 12 март 2025 г. Това съобщават организаторите от „БГ саунд стейдж“.

Концертът в България е част от турнето, с което през 2025г. нидерландският цигулар ще обиколи Европа и ще достигне до Бахрейн. „Много съм щастлив, че се връщам отново в София! Топлината и страстта на българската публика винаги ме удивляват, отново и отново. Нямам търпение да споделя новото си шоу с моите почитатели. Нека да създадем незабравими спомени заедно”, казва по повод поредното си завръщане в България Андре Рийо, цитиран от „БГ саунд стейдж“.

Музикантът е имал четири посещения и осем концерта у нас досега. „Андре Рийо е обичан от публиката по целия свят, поради способността си да съчетава красиви мелодии с приповдигната атмосфера, приказни костюми, цветни феерии. Всяко негово изпълнени

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Тази вечер стотици жители и гости на Стара Загора се включиха в 19-ото издание на Нощта на изкуствата, която отново обедини културните институции в града в една запомняща се вечер, изпълнена с разнообразни събития и арт преживявания.

В рамките на мащабното културно събитие музеите, галериите и други културни центрове в Стара Загора отвориха вратите си за посетители, като предложиха богата програма от изложби, музикални концерти, литературни четения и астрономически лекции.

Една от акцентите на Нощта беше откриването на изложбата „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“, която е подредена в единствения по рода си Музей на религиите. Експозицията беше открита от директора на Регионалния исторически музей Петър Калчев, началника на отдел  „Култура“ в местната администра

Темата „Пътешествието на живота“ кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби. Арт директори са филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорният дизайнер Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 творци от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.

„Работата ми винаги е била да намирам начин да разкажа дадена история в координатите, които са ми дадени. Универсалната концепция за пътешествието на живота ни провокира да създадем сценография, която въвлича публиката по начин, който не заглушава изложеното изкуство и в същото време придава релевантно звучене на впечатляващата архитектура на фондация „Чини“. Беше страхотно преживяване с много от великите вдъхновения, довели до нашите идеи – от Карло Скарпа до паметта и историята на Венеция като град на изкуството“, казва Лука Гуаданино.

В Художествена галерия в Силистра, за първи път в България, ще бъде представена изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". Това съобщиха от културната институция.

В експозицията са включени 52 творби на световноизвестните художници от 19-и и 20-и век  - Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали и Хенри Мур. Тя ще бъде открита на 31 октомври и ще остане в Силистра до края на годината.

Всички творби са част от колекцията на фамилия Кесаури от Грузия. Това е шестата изложба, която те представят в Силистра. През февруари в крайдунавския град бе открита изложба с оригинални рисунки на френски импресионисти. Експозицията включваше творби на Пол Гоген, Анри дьо Тулуз-Лотрек, Пиер Огюст Реноар, Едуар Мане, Алфред Сисле, Арман Гийомен и Пол Сезан. Всички те са част от колекцията на семейство Кесаури.

Представителите на грузинската фамилия са колекционери и меценати

Не винаги наградите са най-важното нещо, каза носителят на голямата награда на Община Плевен и диплом от 12-ото Международно биенале на малките форми Плевен`2024, живописецът Милчо Талев.

„Участвал съм в над 50 изложби, самостоятелни, международни. Това е второто ми участие на биеналето на малките форми в Плевен. На предишното издание имам номинация за живопис. Тази година спечелих голямата награда на Община Плевен", разказа художникът. 

Той е роден в град Плевен, но от 30 години живее в Поморие.

Поздравявам всички участници и организаторите. Биеналето се превърна във форум от много високо ниво, продължи той.

Не мога да обяснявам картини. Двете платна, изложени тук, са рисувани през тази година. Те са абстрактна живопис с излъчване повече като символика и емоция, отколкото нещо конкретно и описателно. Те са асоциация към нещо, изчистено от ко

Театралната миниатюра на Държавен куклен театър (ДКТ) - Габрово „Грамотното мишле“ ще бъде представена на 11 септември в залата за събития и срещи на Детския отдел на Регионалната библиотека (РБ) „Априлов-Палаузов“-Габрово, съобщават от трупата.

Автор на постановката е Радостина Андреева, актьор в театъра. 

Екипът на ДКТ–Габрово ще запознае посетителите с вълшебството на буквите и приключенията на едно малко мишленце. Представлението е част от проекта на габровската библиотека „В началото бе Словото…” - от глаголицата до съвременното изкуство”, който е съфинансиран по програма „Култура“ на Община Габрово за 2024 година. 

"Грамотното мишле" е театрална миниатюра в интерактивна форма и музика на живо. Тя е предназначена за деца в предучилищна възраст“, каза Радостина Андреева. Тя д

Актьорът Христо Петков участва във видеото към „Вятъра“ на „Молец“ и хор „Мистерията на българските гласове“. Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чиито клип е режисиран от Крис Захариев, а оператор е Пламен Каменов, съобщават от екипа на „Молец“.

По думите им песента съчетава модерно звучене с български фолклорни мотиви, клипът допълва изживяването с няколко микро сюжета, които се разиграват и които могат да бъдат описани като съвременни басни.

Над 6 месеца са били необходими за завършването на песента, чието първо и единствено живо изпълнение с участието на „Мистерията на българските гласове“ ще бъде на 21 ноември, на концерта „Молец - последното - 21.11.“

Първата голяма ретроспективна изложба във Франция, посветена на испанския бароков художник Хосе де Рибера (1591-1652) приема от днес посетители в парижкия дворец "Пти Пале", съобщи АФП.

Представени са повече от сто творби на този "ужасен наследник" на Караваджо, когото съвременниците му смятат за още по-мрачен. 

"За първи път, също и в световен мащаб, изложба показва цялата кариера на Рибера, не само вече много известния неаполитански период, но и римския период на неговата младост", обясни пред журналисти Аник Лемоан, директор на "Пти Пале" и един от двамата куратори на изложбата. 

Хосе де Рибера е роден във Валенсия, но работи в Италия. На 15-годишна възраст се премества в Рим, а след това - в Неапол, където основава собствено ателие.

Той никога не се завръща в Испания и вицекралете (Неапол тогава принадлежи на испанската корона) се борят за

Димитър Станков е избран да участва за втори път в биеналето. Тази година представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда.

Sake 2 e част от експозицията „Празнуване“ (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление. Най-хубавите съдове за хранене, потомствените сребърни прибори и специалната украса изразяват чувството на грижа и уважение при събиране с най-близките хора по радостни поводи – от юбилеи и годишнини до сватбени закуски и официални вечери. Залата представя над 130 артизани от Индия до Буркина Фасо, от Испания до Япония, от Италия до Южна Корея.

„За мен е изключителна чест да бъда избран да участвам отново в биеналето. Това е най-значимото събитие, на което съм бил до момента. Развълнуван съм, че получих признание лично от куратора Жан Бланшар, който сподели, че работата Sake 2 e не само красива, но и много ценна, защото предава приемствеността на занаята“, казва Димитър Станков.

Людмил Йорданов е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са в изложбата „Сънища“ (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники – дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.

„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното  популяризиране и увлича все повече млади хора“, казва Людмил Йорданов.

Част от биеналето е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове. Яна Ценов е сред избраните 60 екскурзоводи. Тя е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн във Виена, където е родена. Тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба и дядо в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.

„Програмата за млади посланици на „Хомо фабер“ ми предлага шанс да създам много нови контакти, като се запозная с дизайнери, артизани и студенти от цял свят. Възхитена съм от многообразието на представените обекти и мащаба на събитието. Горда съм, че имам възможност да споделя с публика от цял свят традициите на българската занаятчийска култура. Важно е да не забравяме за занаятите, особено в сегашното дигитално време“, казва Яна Ценов

Един от посланиците в мрежата на „Хомо фабер“ е Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания. „С всяко следващо издание международният обхват на „Хомо фабер“ нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация „Микеланджело“ утвърждава „Хомо фабер“ като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините – не“, казва Пенчева. 

За първи път всеки артизан, участвал в биеналето, има шанс да спечели една от трите награди в размер на 10 000 евро, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.